Renoma Strona główna

Dzień życzliwości w Renomie

Już po raz czwarty wrocławianie obchodzić będą Dzień Życzliwości. Radosne święto rozpocznie się w sobotnie południe 21 listopada w domu handlowym Renoma. Poznamy wtedy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Opowiadań o Wrocławskich Krasnalach, a także autorów prac wyróżnionych w rysunkowym konkursie na wizerunek wrocławskiego skrzata.

Symbolem Dnia Życzliwości jest Krasnal Życzliwek, znany wrocławianom i turystom skrzat przesiadujący na rynkowej ławeczce i trzymający w ręku słonecznik. Macha nim do każdego, przypominając o tym, co w życiu najważniejsze: o życzliwości dla innych i uśmiechu, który pomaga pogodnie spojrzeć na świat. Dobrze jest być życzliwym – to naprawdę działa, nie tylko w Dniu Życzliwości! Swój rysunkowy wizerunek, widoczny od kilku dni w całym Wrocławiu, Życzliwek zawdzięcza Andrzejowi Tylkowskiemu, znanemu wrocławskiemu grafikowi. Ale przecież każdy z nas nosi w sercu własne wyobrażenie na temat tych małych i sympatycznych skrzatów. Każdy też lubi słuchać opowieści o niewidzialnych mieszkańcach dolnośląskiej stolicy.

Dlatego absolutnie nie dziwi szeroki odzew na organizowany przez Biuro Promocji Miasta (wspólnie z Fabryką Idei) Ogólnopolski Konkurs Opowiadań o Wrocławskich Krasnalach. Literacki turniej cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych wielbicieli krasnoludków. Do rąk jury – w skład którego oprócz dyrektorów BPM i Fabryki Idei wchodzą takie znakomitości jak prof. Ryszard Waksmund, aktor Robert Gonera oraz pisarz Piotr Siemion – trafiło aż 347 tekstów! Konkurs podzielono na dwie kategorie: dzieci i młodzieży do lat 18 (młodzi twórcy przysłali w sumie 94 prace) oraz dorosłych (tu nadesłanych opowiadań było najwięcej, bo 253). Jurorzy spędzili wiele godzin, czytając przesłane opowiadania i dyskutując nad nimi, prace bowiem są zróżnicowane, a ich poziom bardzo wysoki.

- Było to wielkie wyzwanie, ponieważ ze wszystkich ciekawych prac musieliśmy wybrać tylko 21 opowiadań, które pojawią się w specjalnej książce o wrocławskich krasnalach – mówi Paweł Romaszkan, dyrektor Biura Promocji Miasta. – Jej premiera nastąpi właśnie w Dniu Życzliwości, a podczas wielkiego finału zorganizowanego w domu handlowym Renoma poznamy nazwiska wyróżnionych autorów. Będzie to również okazja do posłuchania fragmentów nagrodzonych opowiadań.

Sobotni Wielki Finał rozpocznie się w domu handlowym Renoma punktualnie o godz. 12.00 na poziomie +3. Szacowne jury wyczyta zwycięzców, którzy odbiorą pamiątkowe nagrody i wspólnie pozować będą do pamiątkowego zdjęcia. Ale to nie koniec atrakcji: rozstrzygnięciu konkursu literackiego towarzyszyć będzie również ogłoszenie wyników Konkursu Rysunkowego o Wrocławskich Krasnalach. Każda bowiem książka nie może obyć się bez pięknych ilustracji, a kto lepiej niż dzieci zna wrocławskie skrzaty? Dlatego też organizatorzy zaprosili maluchy z wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych, by przysyłały swoje rysunki na konkurs plastyczny. Tu zgłoszeń było jeszcze więcej: w szranki krasnalowych zawodów stanęło łącznie aż 95 placówek, a liczba rysunkowych dzieł sięgnęła liczby 1367 pięknych i bardzo barwnych prac! Wybrane szkice, wycinanki, kolaże i wyklejanki można oglądać na niezwykłej wystawie w Renomie (poziom +2) aż do 29 listopada. A już w sobotę 21 listopada jury ogłosi imiona i nazwiska młodych autorów, których rysunki zostały wybrane do książki, zaprezentuje także nagrodzone prace.

Pamiątkowe dyplomy otrzymają w sumie 42 osoby: 21 autorów wyróżnionych opowiadań oraz 21 autorów rysunków. Następnie wyczytani zostaną zwycięzcy, czyli osoby, którym jury przyznało odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce w konkursach na opowiadanie oraz rysunek. Wręczanie nagród przeplatane będzie bajkowymi motywami ze zwycięskich opowiadań.

- Z ogromną radością włączamy się w obchody tak wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Życzliwości. Będzie nam miło gościć wszystkich uczestników konkursu oraz wrocławian, którzy tak spontanicznie włączają się do podobnych akcji – mówi Tomasz P. Chenczke, prezes Centrum Development & Investments, właściciela Renomy. - Cieszę się, że Renoma stanie się tego dnia centrum życzliwości i uśmiechu.

Serdecznie zapraszamy na Wielki Finał krasnalowych konkursów – w sobotę 21 listopada, początek o godz. 12.00, dom handlowy Renoma (poziom +3). A już o godz. 13.00 w salonie EMPIK kalendarze na rok 2010 podpisywać będzie Andrzej Tylkowski, autor projektów billboardów i kartek promujących wrocławski Dzień Życzliwości.